Loading...
Royal Top

مقایسه سنگهای مهندسی و گرانیت

بیشتر گرانیت ها سخت و چگال هستند و به این ترتیب جزو مصالح بادوام ساختمانی قرار می گیرند . در برابر نفوذ آب و اثر ضربه مقاومند و محیط های صنعتی را به خوبی تحمل می نمایند . ظاهر گرانیت متأثر از كار انجام شده برروی سطح نهایی آن است كه ممكن است چكشی ، كلنگی ، تیشه ای یا صیقلی باشد . بهترین نمای سنگ گرانیت حالت صیقلی آن است كه زیبایی رنگ و انعكاس كریستال های آن را نمایش می دهد . سطح گرانیت بر اثر حرارت و تفاوت ضریب انبساط و انقباض بین اجزای كریستالی مختلف آن به صورت سوخته در می آید . استفاده تلفیقی از گرانیت صیقلی و سوخته در ساختمان به علت تضاد ، زیبایی جالبی پدید می آورد. در ایران معادن بسیاری وجود دارد كه سنگ های گرانیت با رنگ های مختلف از آنها استخراج می شوند .سنگ گرانیت به علت هزینه سنگین استخراج ، برش و صیقل ، نسبتاًگران است به همین دلیل بیشتر در نمای ساختمان های مهم به كار برده می شود . از این سنگ برای كف سازی ، پیاده روسازی و راه سازی نیز استفاده می گردد.
(برگرفته از سایت davary.com)

این سنگها عموما از 20% کوارتز، 35% فلدسپار و میکا ساخته شده است و در برابر خش و حرارت مقاوم هستند ولی عموما توصیه می شود که از برخورد مستقیم اجسام تیز و داغ با این سنگها جلوگیری شود.

با توجه به مشخصات فنی این سنگها و مقایسه آن با سنگهای کوارتز نتایج زیر حاصل گشته است:

  1. به دلیل وجود 93% کوارتز سنگهای مهندسی و کوارتز عموما طول عمر بیشتری دارند.
  2. حتی با وجود مقاومت بالایی که گرانیت دارد، مقاومت کوارتز از این سنگ بیشتر است.
  3.  به دلیل وجود خلل و فرج در سطح سنگهای گرانیت، خاصیت لک پذیری این سنگها زیاد است و معمولا سالی 1 بار نیاز به تجدید پوشش جهت به صفر رساندن جذب آب دارند.
  4. با توجه به نیاز به تعمیر سالیانه و هزینه های که افراد باید برای مراقبت از سنگهای گرانیت صرف کنند به نظر می رسد استفاده از سنگهای کوارتز به صرفه تر می باشد.
  5. استفاده از سنگهای گرانیت در فضاهای بیرونی نیز مرسوم می باشد در حالیکه سنگهای کوارتز به دلیل تغییر رنگ در برابر آفتاب، فقط در نماهای داخلی مورد استفاده قرار می گیرند

با وجود کلیه توضیحات فوق، به هیچ وجه نمی توان منکر زیبایی خیره کننده و جذابیتی که در برخی از سنگهای طبیعی می توان مشاهده کرد شد. لذا، انتخاب بین این دو نوع سنگ به سلیقه افراد بستگی دارد.
 

 
 
 
مقاومت فشاری(kg/cm2) جذب آب (%) تست ضربه (cm) سختی (kg/cm2)
محصول
 
2200 0.02 135 515 سنگهای مهندسی
1921 0.33 61 134 گرانیت
  
Natural
Stones
a collection of glamorous and luxurious natural stones
Quartz
Surface
a collection of the highest quality quartz stones ever made

Gallery
click here to be directed to the gallery of pictures

Our
Location
click here to find us on the map